in , ,

Midenizi Bu Yiyecekler Yüzünden Üzmeyin!

Yiyecekler bizi besler, enerjimizi korur ve hatta hastalıkları savuşturmamıza yardımcı olabilir. Ancak bu faydalar, bütün yiyecekler için geçerli değildir.

Webtevar hamburger
Webtevar hamburger

Midenizi Bu Yiyecekler Yüzünden Üzmeyin!

Yiyecekler bizi besler, enerjimizi korur ve hatta hastalıkları savuşturmamıza yardımcı olabilir. Ancak bu faydalar, bütün yiyecekler için geçerli değildir. Yani bazı gıdalar aslında sağlık sorunlarına, iltihaplanmaya ve enerjinizi tüketmeye neden olabilir. Daha da kötüsü bu yiyeceklerin aşırı miktarda tüketimi, sindirim sürecinin en önemli oyuncularından biri olan mideyi zorlar. İşte reflü, irritabl bağırsak sendromu gibi rahatsızlıklara sebep olan bu besinler…

Rafine karbonhidratlar

Cips, beyaz ekmek gibi yüksek oranda işlenmiş gıdalardaki basit karbonhidratlar şişkinliğe, gaza ve kramplara neden olabilir. Farkında olamayacağınız şey, bu kötü gıda seçimlerinden kaynaklanan bağırsak iltihabıdır.

Çünkü bağırsak mikropları şekerli yiyecekleri sever. Bu da çoğalarak iyi bakterileri bastırmasına yol açar. Yararlı bakterilerinizin size yardım edemez hale gelmesi ise bağırsak iltihabı ve nöroenflamasyon ile sonuçlanır. Mutsuz bir bağırsak, endişeli bir ruh haline zemin hazırlar.

Hazır çorba, işlenmiş et ve diğer yüksek sodyumlu gıdalar

Hazır çorba ortalama 700 miligramdan, bir jambonlu ya da salamlı sandviç de 1.117 miligramdan fazla fazla sodyum içerir.

Konunun uzmanları “Yüksek tuzlu diyetlerin mide zarına zarar verdiği, ülser ve hatta mide kanseri riskini artırdığı bilinmektedir” uyarısında bulunarak bu gıdalardan uzak durulması gerektiğini söylüyor

Az yağlı yoğurt

Laktoz intoleransı olan kişilerin süt, peynir ve yoğurt gibi süt ürünlerini tüketirken mide-bağırsak problemi yaşayabileceğini biliyorsunuz ancak bazı süt ürünlerindeki yüksek şeker oranının da mideyi rahatsız edebileceğini biliyor muydunuz?

Örneğin az yağlı yoğurdu ele alalım. 6 çay kaşığı kadar az yağlı yoğurt, 24 gramdan fazla şeker içerebilir. Sağlıklı bir atıştırmalık için bu çok fazla! Çok fazla şeker; şişkinlik, kabızlık, irritabl bağırsak sendromu ve ishal gibi akut sorunlara neden olabilir.

Baharatlı yiyecekler

Baharatlı yiyecekler, ishali tetikledikleri durumlar dışında sağlığınız için faydalıdır. Yapılan bir çalışma, her gün baharatlı gıdalar tüketen insanların -buna acı biber de dahil- tüketmeyenlere oranla ölüm riskinin yüzde 14 azaldığını ortaya koydu.

Araştırmalara göre gençler veya kadınlar baharatlı yiyeceklere karşı daha hassas ve bu nedenle mide problemleri hızla ortaya çıkıyor.

Kızarmış gıdalar, portakal suyu, kahve ve alkol

Mideyi rahatsız edecek gıdaların listesi gastroenterologlara göre, uzun ve çeşitlidir. Ancak bazı gıdalar var ki bu konuda oldukça kötü bir şöhrete sahip. Mesela kahvenin içindeki kafein mide zarını tahriş ediyor.

Ancak ilk bakışta çok masum görünen portakal suyu ve domates suyu gibi çok asitli yiyecekler bile mide zarına hasar verebiliyor. Uzun vadede mideyi tahriş etme potansiyeline sahip yiyecekler arasında kızarmış gıdalar, gazlı içecekler, yağlı yiyecekler, çikolata ve alkol de bulunuyor. Patates kızartması ve tavuk eti gibi kızartılmış her şey mide ekşimesi ve reflüyü tetikleyebilir.

Yapay tatlandırıcılar

“Diyet” gıdalarda bulunan sukraloz ve aspartam gibi yapay tatlandırıcılar bağırsak mikrobiyotasında dengesizliklerine neden olabilir.

2018 yılında yapılan bir çalışmada araştırmacılar, sindirim sisteminde bulunan bakterilerin mililitre başına yalnızca bir miligramlık yapay tatlandırıcı konsantrasyonlarına maruz kaldıklarında toksik hale geldiğini keşfettiler.

Enerji içecekleri

Enerji içecekleri, kafein ve diğer uyarıcılar ile niasin olarak bilinen suda çözünür B3 vitamini içerir. Bu içeceklerdeki yüksek kafein içeriği ve/veya niasinin fazla tüketiminin, toksitite yaratarak mide ağrısı ve mide bulantısına neden olduğu gösterilmiştir.

Niasin toksisitesinin belirtileri arasında kızarıklık, baş dönmesi, düşük tansiyon, yorgunluk, baş ağrısı, mide bulantısı, bulanık görme ve karaciğer iltihabı bulunuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Gönüllerin Analisti İşte Karşınızda, GEERT HOFSTEDE

Gönüllerin Analisti İşte Karşınızda; GEERT HOFSTEDE

Romantik Şehir Paris’in Simgesi: Eiffel Kulesi

Romantik Şehir Paris’in Simgesi: Eiffel Kulesi