in , , ,

Geri Dönüşüm Nedir? Evde Geri Dönüşüm Nasıl Yapılır?

Geri Dönüşüm Nedir? Evde Geri Dönüşüm Nasıl Yapılır?

indir-6

Geri Dönüşüm Nedir? Evde Geri Dönüşüm Nasıl Yapılır?

İnsanların sosyal ve ekonomik faaliyetleri sonucu, kullanım süresi dolmuş ve artık doğa için zararlı hale gelen her türlü maddeye atık denir. Karton, cam, metal, plastik gibi maddeler atık olarak sınıflandırılabilir. Atıkların yeniden değerlendirilmesi ancak geri dönüşüm ile sağlanır. Geri dönüşüm, yeniden değerlendirilme imkanı olan bu atıkların fiziksel veya kimyasal işlemlere tabi tutularak ikinci bir ham maddeye dönüştürülmesine denir. Geri dönüşümde amaç kaynakların aşırı ölçüde kullanımını önlemek, atıkların kaynaklarında ayrıştırılmasını sağlamak, atık çöp miktarının azalmasını sağlamaktır.

Konu evde geri dönüşüm olduğunda dikkat etmeniz gereken ilk şeylerden biri de atıkları olabildiğince azaltmak. Bunun yolu ise elbette tek kullanımlık ürünlere veda etmekten geçiyor. Günümüzde tek kullanımlık ürünlere alternatif birçok ürün bulunuyor.

Örneğin plastik saklama poşetleri yerine saklama kumaşları, pişirme kağıtları yerine silikon fırın matları, plastik pipetler yerine metal ya da bambu pipetler tercih edebilirsiniz. Böylelikle plastik ve kağıt atıklarınızı büyük ölçüde azaltmanız mümkün. Bu tip küçük değişimlerin yaratacağı etkiye inanamayacaksınız!  Bunlara ek olarak evinizdeki plastik kapları da cam saklama kaplarıyla değiştirebilirsiniz

.

Biliyorsunuz ki ekolojik ürünler, doğaya verdiğimiz zararı bir nebze olsun azaltmayı amaçlıyor. Yani bu ekolojik ürünlerin üreticileri, üretimden tüketime doğal yaşama zarar verebilecek yöntemlerden ve malzemelerden kaçınıyor. Günümüzde tek kullanımlık ürünlere alternatif olabilecek pek çok ekolojik ürün bulmanız mümkün. Kadın pedlerinden temizlik ürünlerine, diş fırçasından kahve filtresine birçok ürünün ekolojik alternatifleri bulunuyor.

Gelelim evde geri dönüşüm için en önemli adımlardan birine! Evinizde tercih edebileceğiniz en verimli çöp ayrıştırma metodlarından biri beşli ayrıştırma. Yani kağıt ve karton, plastik ve türevleri, kompozit kutu ve ambalajlar, metal ambalajlar ve pil/elektrik ürünleri şeklinde. Evinizdeki bu atıkları bu beş gruba göre ayırırsanız en verimli geri dönüşüm yöntemini uygulamış oluyorsunuz. Ancak bunu yapmanız şart değil. Dilerseniz evinizdeki atıkları organik atıklar yani yemek atıkları ve katı atıklar yani kağıt, plastik, metal ve cam atıkları olmak üzere iki ana gruba ayırabilirsiniz. Bunun için tek yapmanız gereken şey mutfağınızdaki çöp kutusuna ek olarak bir atık kutusu satın almak. Ardından yemek çöplerinizi normal çöpe, geri kalan geri dönüştürebilir atıkları ise atık kutusuna atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

indir-1-3

İnsanlık Ayıbı: Ruanda Katliamı 1994

indir-2-2

Kaloriferlerin İyi Isıtması İçin Petek İçi Nasıl Temizlenir, Havası Nasıl Alınır?