in , , , , ,

Alışverişe Aç Gidiyorsanız DİKKAT!

Alışverişe Aç Gidiyorsanız DİKKAT!

grocery

Alışverişe Aç Gidiyorsanız DİKKAT!

Market alışverişinizi aç karnına yapmamaya dikkat etmeniz gerekiyor. Çünkü karnınız açken yapacağınız alışverişlerde cips ve şekerleme gibi sağlıksız yiyecekler alma eğiliminiz daha yüksek. ABD’li araştırmacılar aç kalmanın yiyecek tercihlerine etkisini araştırdı.

Deneyde, alışverişe gitmeden önce beş saat boyunca aç kalan kişilerin, tok karnına alışveriş yapanlara göre daha yüksek kalorili gıdalar satın alma eğiliminde oldukları izlendi.

68 kişinin katıldığı bir diğer deneyde ise, deneklerden beş saat boyunca aç kalmalarını talep ettiler.

Ardından deneye katılan ve aç kalan kişilerden kendileri için özel hazırlanan, düşük ve yüksek kalorili gıdalar, süt ürünleri, abur cubur ve et ürünleri sunulan bir internet sitesinden alışveriş yapmaları istendi.

İnternet sitesinde her bir yüksek kalorili gıda ürünü (şekerleme, cips ve kırmızı et), benzer düşük kalorili gıdalarla (meyve, sebze ve tavuk göğsü) yan yana teşhir edildi ancak fiyatlandırma yapılmadı.

Seansların yarısında katılımcılara bir tabak kraker verildi ve açlıklarının giderilmesi sağlandı.

İkinci araştırmada süpermarkette alışveriş yapan kişiler takip edildi.

Takip edilen kişilerden bazıları öğle yemeğinin hemen ardından karınları tokken alışveriş yapanlardan, diğerleri ise akşam yemeğinden önce, yani karınları açken izlendi.

Sonuçlar aç karnına alışverişe gidenlerin daha fazla yüksek kalorili ürün aldığını ancak iki grubun toplamda aldığı gıda ürünlerinin sayısında çok büyük bir fark olmadığını gösterdi.

Araştırmacılar tüketicilere verilecek en önemli mesajın, aç karnına haftalık market alışverişini yapmanın, tüm hafta boyunca takip edilecek yeme alışkanlığını etkileyeceğini akılda tutmaları olduğunu söylüyor.

Yani alışverişe gitmeden önce, açlığınızı yatıştıracak birkaç lokma yediğinizden emin olmak, sağlığınıza iyi gelecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

lavanta-yagi

Lavanta Yağının Faydaları Saymakla Bitmiyor.

dunyanin-en-hafif-maddesi-aerojel-nedir-aerojel-nerelerde-kullaniliyor-karbon-aerogel-fotograf-gelgez

Peki Dünyanın En Hafif Katı Maddesi Nedir: Aerojel