in ,

Viking Tarihi Hakkında Bilinmeyenler

Viking Tarihi Hakkında Bilinmeyenler

tarihi_olaylar_viking-jpg_19649318_1444511510

Viking Tarihi Hakkında Bilinmeyenler

7. yüzyılın son demlerine doğru bir anda ortaya çıktılar. Nereden geldiklerini ve kim olduklarını kimse bilmiyordu. Hepsi iri, güçlü ve sert savaşçılardı. Yaşadıkları yerdeki soğuk iklim koşulları nedeniyle tarım yapamayan Vikingler uzun yıllar boyunca İskandinavya’da buzullar içinde uyuyan canavarlar gibi saklandılar.

Denize açılarak köyleri ve küçük kasabaları yağmaladılar. Ancak bir gün bir şekilde İngiltere’ye gelme yolunu buldular. Ya tesadüfen ya da  onlara birisi zengin toprakların nerede olduğunu gösterdi ve yolu tarif etti.

8.yüzyılın sonlarına doğru İngiltere artık yeterli gelmedi ve 11. yüzyılın sonuna kadar Amerika’da dahil olmak üzere, Rusya, Akdeniz, İslam ülkeleri ve Bizans’a kadar yayıldılar. Danlar adıyla bilinen ve genellikle İsveç ve Norveçlilerden oluşan Viking toplulukları İngiltere ve Fransa’ya düzenledikleri seferlerle ve burada kurdukları koloniler ile dönemi toplumsal ve siyasal olarak derinden etkilemişlerdir.

Yıl 860’ı gösterdiğinde Vikingler Bizans’a kadar ulaşmışlardı. Hatta Ayasofya’da Güney galerinin orta kısmında Vikinglerden kalma bir yazı bulundu. Buraya paralı askerlik yapmaya gelen bir Viking’in bu yazıyı yazdığı düşünülüyor. 9. yüzyıla tarihlenen bu yazıda ”Halvdan Buradaydı” yazıyor. Arapça metinler incelendiğinde ise uzun yüzyıllar Viking isminin defalarca geçtiği görülmektedir.

Tarihte yapıldığı bilinen ilk Viking akını ise 789 yılında Portland’a yapılmıştır. Bu akının 3 gemi ile yapıldığı kaydedilmiştir. İkinci Viking akını ise İngiltere Krallıklarına ve halka dehşet veren ünlü Viking akınıdır.

Vikinglerin bu kadar uzaklara gitmesini sağlayan şey ise elbette tasarım harikası olan gemileridir. Eni dar, boyu uzun ve draftı özel olarak tasarlanmış gemileri sayesinde her türlü güçlü akıntıda, denizde ve nehirde gidebiliyorlardı. Ayrıca demir atmak zorunda kalmadan rahatlıkla hemen her türlü sahilde gemilerini karaya çıkarabiliyorlardı.

Bir diğer önemli bilgi ise Amerika topraklarını ilk keşfedenler aslında Vikinglerdir. C. Colomb’dan yaklaşık 400 yıl önce o topraklara gitmişlerdir. Vikingler aynı zamanda Afrika kıyısının kuzey topraklarına kadar gitmişler ve islamiyet ile de tanışmış bir topluluktur. İsveç ve Norveç de yapılan kazılarda, üzerinde Arap harfleriyle “Allah” ve “Ali” yazan Viking eşyaları bulunmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

images-3

Mutlak Monarşi Nedir?

276476

İSTİKLAL MARŞI NASIL YAZILDI?