in , , , , ,

Parfümün İlginç Tarihi

Parfümün İlginç Tarihi

Parfümün İlginç Tarihi

Parfüm, latince, kokulu duman anlamına gelen “perfumum” kelimesinden geliyor.

Tarihi ise oldukça eski; Günümüzden yaklaşık 5000  yıl önce, Mısırlılar güneş tanrıları Râ için güneşin doğuşundan batışına dek kokulu otlar yakarlardı.Ölülerini ise kokul

Hatta Mısırlıların, Nefertum adında başında nilüferlerden oluşan tacı taşıyan bir tanrıçaları bile vardı, ki nilüferler, şu anda bile en çok kullanılan parfüm içeriklerindendir. Persliler de parfüme çok değer verirdi ve kokular genelde politik statünün sembolü sayılırdı. O kadar çok parfüm kullanırlardı ki, kralların parfüm şişeleriyle resmedilmesi normal karşılanırdı.

Ne zaman ki Yunanlılar ve Romalılar Acemistan’ı (İran) ele geçirdi, o zamandan itibaren parfüm bir sanat olarak görülmeye başlandı. Yavaşça dünyaya yayıldı ve 1190 yılında Paris’e geldiğinde ticari olarak gelişmeye başladı ve şu andaki dev sektör halini aldı.u yağlar kullanarak mumyalar, mezarlarına parfüm şişeleri ve kokulu kremler koyarlardı.

Çağdaş niteliklere sahip ve bilinen ilk parfüm ise 14. yüzyılda, 1370 yılında yapıldı ve güzelliğiyle ünlü Macar kraliçesine atfedildi. Esans ve biberiye yağı ile alkol karışımından elde edilmiş, lavanta yağı ile zenginleştirilmiş bu karışıma özel bir isim verilmesi de unutulmamıştı: “Macar Suyu”.

16. yüzyılda cam sanatının ilerlemesiyle birlikte parfümün gelişme süreci de hızlandı. O yıllarda parfümün en çok üretilip tüketildiği ülke Fransa idi. Fakat parfümün vücuda sürülmesinin hastalıklara neden olacağı düşünülür, parfüm sadece pis kokuları maskelemek için kullanılırdı. Bu nedenle giysiler, eldivenler, mendiller, hatta mücevherler bile parfümlenirdi.

17. ve 18. yüzyıllarda, parfüm endüstrisi oldukça gelişti. Özellikle Fransa’nın Grasse bölgesi parfüm endüstrisinin kalbi, merkezi haline geldi.

20. yüzyılda parfümler muhteşem şişeleriyle birer sanat eseri halini aldı. Parfümler vücut kokularını bastırmak için değil, kişiliklerin altını çizmek için kullanılmaya başlandı ve çağdaş yaşamın vazgeçilmez bir parçası haline geldi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Depresyon belirtileri nelerdir? Tedavisi mümkün mü?

Depresyon belirtileri nelerdir? Tedavisi mümkün mü?

Smoothie Kasesi (Bowl) Tarifi