in ,

En Güncel Rapora Göre Türkiye ve Avrupa’nın Favori Yemekleri

En Güncel Rapora Göre Türkiye ve Avrupa’nın Favori Yemekleri

En Güncel Rapora Göre Türkiye ve Avrupa’nın Favori Yemekleri

Ödeme teknolojileri lideri Mastercard’ın Türkiye ve Avrupa’nın mutfak tercihlerine dair yayınladığı yeni raporu pandemi dönemindeki yemek alışkanlıklarını gözler önüne serdi. Avrupa genelinde, köfte, spagetti ve krep gibi alışılagelmiş yemekler en çok tercih edilen tarifler arasında. Mutfak becerilerini en çok geliştiren ülke ise Türkiye oldu.

Avrupa’nın yüzde 58’i pandeminin etkisiyle mutfağa girdi ve bu alanda becerilerini geliştirdi. Araştırmaya göre, Türkiye’de ve İsveç’te en çok tercih edilen yemek geleneksel bir lezzet olan köfte oldu. Tüm Avrupa genelinde bireyler geleneksel menülerin doyurucu olduğu kadar ruhlarını da besleyen lezzetler olduğunu düşünüyor. Ancak buna rağmen, yüzde 65’i yeni tarifler denemekten geri kalmıyor ve mutfak becerilerine güveniyor. Yeni tariflerin yüzde 47’si ise televizyon ve sosyal medyadan bulunuyor.

İşte Türkiye ve Avrupa’nın favori yemekleri:

-Türkiye – Köfte

-İsveç – Köfte

-Fransa – Krep

-İspanya – Tortilla

-Belçika – Patates Kızartması

-Avusturya – Wiener Schnitzel

-İtalya – Spagetti alla Carbonara

-Birleşik Krallık ve İrlanda – Kızartma Rosto

Araştırmaya göre, pandemi döneminde Avrupa’da mutfak becerilerini en çok geliştiren ülke Türkiye oldu. Türkler pandemi öncesinde mutfakta ortalama 2 saat harcarken, geçen yıl mutfakta geçirdikleri süre 3 saatin üzerine çıktı. Her 5 Türkten biri daha sağlıklı bir yaşam için mutfağa girdiğini belirtiyor. Sağlıklı beslenmeye olan ilgide Türkiye’yi, sırasıyla Polonya, Romanya ve Rusya takip ediyor.

Ayrıca sokağa çıkma kısıtlamaları, her ülkede olduğu gibi Türkiye’de de online alışverişe ilgiyi artırdı. Online market alışverişlerini daha önce hiç denememiş kişilerin yarısından fazlası alışverişlerini bu alana taşıdığını belirtti.

Analizler gösteriyor ki, Türk erkekleri online market alışverişi yaparken kadınlara oranla daha fazla para harcıyor. Kadınlar ise alışverişlerinde alternatif malzemelere daha fazla ilgi gösteriyor. Türkiye’nin 4’te 3’ü kısıtlamalar sona erdikten sonra da online market alışverişine devam edeceğini belirtiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Uyumaktan Korkuyorsanız Hipnofobiniz Olabilir…

Altıncı Koğuş – ANTON ÇEHOV