in , ,

Dijital Minimalizm Nedir?

Telefonumuzda yer alan birçok uygulama, her an maruz kaldığımız dijital araçlar ve internette geçirdiğimiz zaman boyunca önümüze düşen alakasız içerikler bir süre sonra büyük bir karmaşa haline geliyor.

Dijital Minimalizm Nedir?
Dijital Minimalizm Nedir?

Dijital Minimalizm Nedir?

Dijital minimalizm, dijital iletişim araçlarının ve bu araçlarla geliştirdiğimiz alışkanlık ve davranışların sorgulanmasını; bu sorgulama ışığında faydasız ve düşük faydalı dijital kirliliğin ortadan kaldırılmasını ifade ediyor.

Dijital minimalizm ise Cal Newport’un ifadesiyle: “Çevrimiçi vaktinizi, değer verdiğiniz şeylere faydası dokunan; titizlikle belirleyip optimize ettiğiniz az sayıdaki faaliyete odaklı halde geçirmenizi ve geri kalan her şeye gönül rahatlığıyla sırt çevirmenizi öngören bir teknoloji kullanımı felsefesi.”

Telefonumuzda yer alan birçok uygulama, her an maruz kaldığımız dijital araçlar ve internette geçirdiğimiz zaman boyunca önümüze düşen alakasız içerikler bir süre sonra büyük bir karmaşa haline geliyor. İşte tam da bu noktada, dijitalin hayatımızı nasıl etkilediğini sorgulamaya başlıyoruz. Dijitalde kaliteli zaman geçirmeyi hedefleyerek sadece işimize yarayan dijital kanalları baz alarak yaptığımız düzenlemeler dijital minimalizmi kapsıyor. Dijitalden doğru ve işlevsel bir şekilde faydalanmak; hayatımıza değer katarak motivasyonumuzun yükselmesini sağlar.

Eğer dijital araçlarla çok fazla zaman geçiriyorsanız, eliniz her an telefona gidiyorsa ve telefonunuzda birçok uygulamalar, masaüstünüzde gereksiz dosyalar varsa dijital minimalizmi deneyimleme zamanınız gelmiş olabilir.

Siz de dijital minimalizm akımına katılmak istiyorsanız öncelikle telefon ile olan ilişkinizi dahası sosyal medyaya harcadığınız vakti gözden geçirmeniz öneriliyor. Sonrasında bilgisayarınızın masaüstünü temizleyerek devam edebilirsiniz. Bu ilk iki adım sizi zaten büyük ölçüde gerçek yaşama bağlayacak, zamanla diğer adımları siz belirleyeceksiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Firewall Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

Firewall (Güvenlik Duvarı) Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

WhatsApp Sohbet Geçmişi Nasıl Geri Yüklenir?

WhatsApp Sohbet Geçmişi Nasıl Geri Yüklenir?