in , , , ,

Devrim Niteliğinde Hayatımızı Kolaylaştıran Üç Muhteşem İcat

59622fdf67b0a92a40086c6b

Devrim Niteliğinde Hayatımızı Kolaylaştıran Üç Muhteşem İcat

Bilgisayar

Bilgisayarın atasının hesap makinesi olduğunu bilmeyenimiz yoktur. Bunun nedeni, muhtemel gelişen insanlık tarihi içerisinde artan hesap yapma gereksinimidir. Hesap yapma işlemini hızlandırma girişimleri M.Ö 1000’li yıllara dayanıyor. Çinlilerin kullandığı abaküs, bu anlamda ilk mekanik hesaplayıcıdır.

İlk bilgisayar kabul edilen ENIAC, 1946 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde yapıldı. Tam olarak 30 ton olan bu bilgisayar, 168 metrekare gibi bir alanı kaplıyordu. Tasarım amacı ise, İkinci Dünya Savaşı sırasında Alman şifrelerini kırmaktı. Fakat bu devasa bilgisayar sık sık arızalanmaktaydı ve bu arızaların ana sebebi, içerisine giren böceklerdi. O dönemki bakımcıların işi ise, kullanılmadığı zamanlarda içerisine girerek böcekleri temizlemekti.

İnternet

Günümüzde, özellikle olumsuz etkilerini aza indirgemek için detox uyguladığımız internetin kökeni, Amerika Birleşik Devletleri’ne dayanıyor. 1960 gibi erken sayılabilecek bir tarihte araştırmalarına başlanmış olsa da, 1990’larda uluslararası ağın yaygınlaşması ile birlikte hayatımıza girmiştir. Küreselleşen dünya ile birlikte, ülke sınırları fiziksel olarak önemini yitirmiş, ülkelerarası iletişim ve bilgi alışverişi zorunlu hale gelmiştir. Bilindiği üzere sağlık, turizm, eğitim, ulaşım ve iletişim gibi kullanım alanı olan internetin sosyal hayat üzerindeki etkisi, gelişen teknolojiyle birlikte geniş bir yelpazeye yayılmıştır.

Türkiye’de ilk internet bağlantısı ise, 12 Nisan 1993 tarihinde yapılmıştır.

Klima

Soğuk iklimlerde yaşam, ateşin bulunmasıyla kolaylaşmıştır. Peki, ya sıcak için yapılabilecek bir şey var mıydı? Zemin altından ısıtma yönetimi, ilk olarak Romalılar tarafından kullanılmış ve yine Romalılar iki bin yıl önce, su kemerleriyle taşınan soğuk suyu barınaklarının altından geçirerek yaşam alanlarını soğutmayı denemişlerdir. 1907 yılında Willis Carrier’in yaptığı patent başvurusu, 1914 yılında onaylanmıştır. Bu gelişme ile birlikte, o dönemde Amerika yaşam tarzını Doğu Kıyısı toplulukları belirlerken; Atlanta, Miami ve Los Angeles ülkenin en güçlü yaşam merkezleri haline gelmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

812x467-567492670332

Poğaça Lezzetini Aratmayan Peynirli Mısır Ekmeği Tarifi

depositphotos_71382485-stock-photo-black-rice-paella

Damak Çatlatan İspanyol Lezzetleri