in , , , , , ,

Çocuk Bayramına Yakışmayan Rapor!

 328 Çocuk İşçi Hayatını Kaybetti, 232 Çocuk İse Hayatına Son Verdi. CHP Genel Başkan yardımcıları Fethi Açıkel ve Veli Ağbaba, 23 Nisan’da Türkiye’deki çocukların sorunlarını ortaya koyan bir rapor hazırladı.

Çocuk Bayramına Yakışmayan Rapor!

328 Çocuk İşçi Hayatını Kaybetti, 232 Çocuk İse Hayatına Son Verdi.

CHP Genel Başkan yardımcıları Fethi Açıkel ve Veli Ağbaba, 23 Nisan’da Türkiye’deki çocukların sorunlarını ortaya koyan bir rapor hazırladı.

Raporda son 5 yılda en az 328 çocuk işçinin “iş cinayetlerinde” hayatını kaybettiği, 2019 yılında ise 232 çocuk intiharı yaşandığı bilgisi yer aldı.

Cumhuriyet’ten Erdem Sevgi’nin haberine göre; CHP’li Açıkel, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda çocuk sorunlarını sıraladığı çalışmasında şu tespitlere yer verdi: 7.5 milyon çocuk fiziksel, bilişsel ve duygusal gelişimlerini destekleyecek koşullardan mahrum. TÜİK verilerine göre 1 milyon 850 bin çocuğun ailesinde hanehalkı sorumlusu işsiz. Türkiye 27 AB ülkesindeki çocuk yoksulluğunun yüzde 59’una tek başına sahip.

Çocuk Bayramına Yakışmayan Rapor!

Çocuk Bayramına Yakışmayan Rapor!

Her dört kişiden birinin çocuk olduğu Türkiye’de çocuk hastanesi ve yatağı sayısı çok yetersiz. 2010’da Türkiye’de 10 çocuk hastanesi varken bu sayı dörde düştü. Ülkedeki 22 milyon çocuğun sağlığı için ihtisaslaşmış 1500 yatak dahi yok. Sadece 2019’da 232 çocuk intiharı yaşandı ancak nedenleri araştırılmıyor. Çocukların uyuşturucuya başlama yaşı düşüyor. 2019’da yatarak bağımlılık tedavisi görenlerin yüzde 12’si uyuşturucu ile 15 yaşın altındayken tanıştıklarını belirtiyor.

Çocuk Bayramına Yakışmayan Rapor!
Çocuk Bayramına Yakışmayan Rapor!

Adalet Bakanlığı’nın 2019 verilerine göre Türkiye’de “cinsel dokunulmazlığa karşı suç” kapsamında açılan 49 bin davanın yarıya yakını çocuklara karşı işlenen suçları içeriyor. Çocuk istismarı davalarının sayısında 2012-2019 yılları arasında yaşanan yüzde 29’luk artış dikkat çekiyor. 2002-2020 yılları arasında 713 binden fazla kız çocuğu evlendirilmesine karşın iktidar bu duruma göz yumuyor.

Çocuk Bayramına Yakışmayan Rapor!
Çocuk Bayramına Yakışmayan Rapor!

CHP’li Ağbaba da Türkiye’de son 5 yılda en az 328 çocuk işçinin iş cinayetlerinde can verdiğini belirterek “Hayatını kaybedenlerin 106’sı 14 yaş ve altı çocuk işçilerden oluşuyor. Artan çocuk işçiliğinin en önemli sebeplerinden biri yoksulluk. Aileler geçimlerini sağlayabilmek için hane içerisindeki herkes çalışma yaşamına katılmak zorunda kalıyor. Çocuk emeği sömürüsüne son verilmesi için 18 yaş altı çocukların çalıştırılmasının önüne geçilmeli. Çocukların stajyer ve çıraklık adı altında ucuz iş gücü olarak çalıştırılmalarına son verilmeli” değerlendirmesini yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Space X ile Son Bir Yılda Üçüncü Kez Uzay Seferine Çıkıyor!

Oruç Tutarken Susamamak İçin Neler Yapmalı? İşte Çözüm Önerileri…