in ,

Coca-Cola Nasıl Keşfedildi?

Küçükten büyüğe herkesin bayılarak içtiği Coca-Cola’nın nasıl keşfedildiğini biliyor musunuz? Coca-Cola’nın mucidi 1886 yılında onun ilk formülünü yaratan John Pemberton’dur.

Coca-Cola Nasıl Keşfedildi?
Coca-Cola Nasıl Keşfedildi?

Coca-Cola Nasıl Keşfedildi?

Küçükten büyüğe herkesin bayılarak içtiği Coca-Cola’nın nasıl keşfedildiğini biliyor musunuz? Coca-Cola’nın mucidi 1886 yılında onun ilk formülünü yaratan John Pemberton’dur. Amerika iç savaşında albay gibi hizmet eden ve yaralanan Pemberton morfin bağımlısı idi ve tehlikeli olmasına rağmen afyon bulmaya çalışıyordu. Columbus’ta kimyager ve eczacı olarak çalışan Pemperton’un aklına kokainli şarap yapmak geldi. Kendi özel geliştirdiği formül ve karışımlarla Pemberton French Wine Coca’yı 1885 yılında icat etti. Kola özütü, şarap ve koka yaprağı karışımından oluşan ürününü bir yıl sonra piyasaya sürdü.

Fakat Atlanta yasaları nedeniyle üründe kullanılan kokain yaprağı ve alkol başına dert oldu. Bu yüzden bu işi bırakmak zorunda kalan John 8 Mayıs 1886 yılında Atlanta’da pirinç bir çaydanlıkta serinletici alkolsüz bir şurup yaptı. Karbonatlı su ile karıştırdığı şurubu dostlarına ikram etti. Bu yeni şurup öylesine beğenildi ki, Pemberton eczanesinin bahçesinde bardağı 5 cent’ten satışa sundu. Pembertonun ortağı Frank Robinson ürüne Coca Cola adını verdi Coca-Cola’nın bugüne kadar değişmeden gelen logosunu yarattı.

Coca-Cola Nasıl Keşfedildi?

Coca-Cola’nın piyasaya çıkmasından kısa bir süre sonra, Dr. Pemberton hastalandı ve neredeyse iflas etti. Hasta ve çaresiz, formülünün haklarını Atlanta’daki iş ortaklarına satmaya başladı. Pemberton, formülünün “bir gün ulusal bir içecek olacağına” dair bir önseziye sahipti, bu yüzden oğluna bırakmak için mülkiyetin bir kısmını elinde tutmaya çalıştı. Bununla birlikte, Pemberton’ın oğlu parayı istedi, bu nedenle 1888’de Pemberton ve oğlu patentin kalan kısmını bir Atlanta eczacısı olan Asa Griggs Candler’e 2.300 $ karşılığında sattı ki bu 2020’de 47.230 $ ‘a eşittir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Böyle Fobi Mi Olur Dediğinizi Duyar Gibiyiz!

Böyle Fobi Mi Olur Dediğinizi Duyar Gibiyiz!

Pisa Kulesi Neden Eğridir?

Pisa Kulesi Neden Eğridir?