in , , , ,

Çin’in Yüz Kızartan Uygulaması Black Child Nedir? Hala Devam Ediyor Mu?

Çin’in Yüz Kızartan Uygulaması Black Child Nedir? Hala Devam Ediyor Mu?

raw_cinde-internetten-bebek-satiliyor_680317663

Çin’in Yüz Kızartan Uygulaması Black Child Nedir? Hala Devam Ediyor Mu?

Black Child, Çin’de uygulanan bir nüfus planlama politikasıdır.

Tek çocuk politikası 1979 yılında aşırı nüfus artışının önlenmesi amacıyla uygulanmaya koyuldu. Etnik azınlıklar ve bazı istisnai durumlar bu politikadan muaf tutulmaktaydı. 2007’de Çin nüfusunun %36’sı sıkı bir tek çocuk politikasına tabi tutulmaktaydı ve %53’ü ise ilk çocuğunun kız olması durumunda ikinci bir çocuğa sahip olma izni verildi. Eyalet hükûmetleri ihlaller için para cezası vermekte ve yerel ve ulusal hükûmetler farkındalığı artırmak, kayıt ve inceleme çalışmaları yapmak amacıyla komisyonlar kurdu.

Çin hükûmetine göre, tek çocuk politikası ile 400 milyon doğum önlenmiştir. Çin’de halkın %76’sı 2008’de yapılan bir ankette bu politikayı desteklemesine rağmen Çin dışında tartışmalı bir konudur.

Peki kayıt dışı black child halkı hayatlarını nasıl devam ettiriyorlar?

Bu insanlar genel olarak fuhuş, uyuşturucu kaçakçılığı, hırsızlık vb. gibi organize suç örgütleriyle birlikte çalışarak sık sık suç işlerler. Fakat bu insanlar Çin’de yaşıyor gözükmedikleri için herhangi bir yasal işlem de yapılamıyor.

Aynı zamanda Çin mafyaları kendi yasa dışı işlerini de yaptırabiliyor. Çevre ülkeler de bu mafyalardan nasibini almış durumda, Japonya ve Kore’de bulunan Çin mafyaları bu durumu her zaman kullanıyorlar.

2016’da bu yasanın kalkmasını rağmen yenidoğan sayısının düşmesinin önüne geçilemiyor. Konuyla ilgili bakanlıklar farklı politikalar yürüteceğini belirtiyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

5e42bac255427f1b70cf456c-2

21-28 Şubat Haftalık Burç Yorumları

5b6553b166be5d1ef8d1d88c

Sosyal Medya Çılgınları İçin; İnstagram Algoritmasını Harekete Geçiren 3 Özellik…