in , , ,

Türkiye’de 5G İçin Tarih Verildi…

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Dr. Ömer Fatih Sayan , 5G’nin ilk kez ne zaman kullanıma sunulacağını açıkladı. Peki 5G hayatımıza girdiğinde neler değişecek? Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Dr. Ömer Fatih Sayan, Twitter üzerinden gerçekleştirdiği yeni açıklama ile ne zaman geleceği fazlasıyla merak edilen 5G’nin Türkiye’deki geleceği ile ilgili önemli bilgiler paylaştı.

Türkiye’de 5G İçin Tarih Verildi…

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Dr. Ömer Fatih Sayan , 5G’nin ilk kez ne zaman kullanıma sunulacağını açıkladı. Peki 5G hayatımıza girdiğinde neler değişecek?

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Dr. Ömer Fatih Sayan, Twitter üzerinden gerçekleştirdiği yeni açıklama ile ne zaman geleceği fazlasıyla merak edilen 5G’nin Türkiye’deki geleceği ile ilgili önemli bilgiler paylaştı.

Türkiye'de 5G İçin Tarih Verildi…

Türkiye’de 5G İçin Tarih Verildi…

“Yerli 5G teknolojileri için heyecanımız katlanarak artıyor. 2020 yılında 5G test şebekelerini deneyerek önemli bir başarı gerçekleştirmiştik” diyen Dr. Ömer Fatih Sayan, 5G frekans ihalesinin 2022 yılında tamamlanacağını ifade ederken; “2023 yılında ilk 5G sinyalini vatandaşlarımızın hizmetine sunmayı hedefliyoruz” diyerek 5G’nin genel kullanıma sunulacağı tarihi duyurmuş oldu.

“5G’ye yönelik çalışmalarımızda, şebekelerimizin yerlileştirilmesi en önemli önceliklerimiz arasında” diyen Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı, 2018 yılında kurulan Haberleşme Teknolojileri Kümelenmesi’nin Uçtan Uca Yerli ve Milli 5G Projesinin ilk demolarının geride bıraktığımız mart ayı itibarıyla tamamlandığını aktardı.

“5G yeni radyo, çekirdek şebeke, Şebeke Yönetim Sistemi, Radyolink gibi ürünlerin Ar-Ge süreçleri ve prototipleri hazırlandı. 26 Mayıs 2021 tarihinde de Haberleşme Teknolojileri Kümelenmesi ile bu ürünlerin son halinin demolarını, düzenlenecek bir etkinlikle kamuoyuna duyuracağız” ifadelerini kullanan Dr. Ömer Fatih Sayan, açıklamalarını şu şekilde bitirdi:

“Bundan sonraki süreçte de, ürünlerin ticari şebekelerde kullanımı, test ve entegrasyonları ile ürün geliştirme çalışmalarına devam edeceğiz. Hedefimiz; dünyayla uyum içinde 5G’yi geliştiren ve ilk kullanan ülkelerden olmak. 5G, Dijital Türkiye’nin gelişim sürecinde itici bir güç olacak. Bu gaye ile var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz.”

Türkiye'de 5G İçin Tarih Verildi…
Türkiye’de 5G İçin Tarih Verildi…

Peki 5G nedir ve hayatımızı nasıl kolaylaştıracak?   

5G ile Ultra HD çözünürlüğündeki videoları indirmek ve karşıya yüklemek, daha hızlı olacak. İnternete bağlı binlerce cihaz hayali de 5G ile birlikte gerçek olabilecek.

5G, indirme hızlarını saniyede 10 gigabite çıkaracak. Elbette 5G’nin hızı da binalar, duvarlar, diğer sinyaller gibi faktörlerden olumsuz etkilenecek ve muhtemelen bu teorik hıza pek yaklaşmayacak. Ancak buna rağmen 4G’den çok daha hızlı olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bakan Soylu Thodex  Vurgununda Rakamı Açıkladı!

Survivor Ünlüler Takımından İsmail Balaban’ın Yaşadığı Talihsiz Olay