in , ,

Oyuncak Bebeklerle Oynamanın Çocuklara Faydaları Saymakla Bitmiyor…

Son araştırmalarda çocukların tablet oyunları yerine oyuncak bebekle oynarken başkalarının duygu ve düşünceleriyle ilgili daha fazla konuştukları tespit edildi. Bu kavram, içsel durumsal dil (internal state language- ISL) olarak biliniyor.

Oyuncak Bebeklerle Oynamanın Çocuklara Faydaları Saymakla Bitmiyor…
Oyuncak Bebeklerle Oynamanın Çocuklara Faydaları Saymakla Bitmiyor…

Oyuncak Bebeklerle Oynamanın Çocuklara Faydaları Saymakla Bitmiyor…

Son araştırmalarda çocukların tablet oyunları yerine oyuncak bebekle oynarken başkalarının duygu ve düşünceleriyle ilgili daha fazla konuştukları tespit edildi. Bu kavram, içsel durumsal dil (internal state language- ISL) olarak biliniyor.  Başkalarının içsel durumları hakkında konuşmak, çocukların gerçek dünyada insanlarla etkileşim kurarken kullanabilecekleri sosyal beceriler geliştirmelerini sağlamanın yanı sıra genel duygusal gelişimlerine faydalı olma potansiyeli taşıyor.

Araştırmacılar, çocukları gözlemlerken oyuncak bebeklerinin duyguları ve düşünceleri varmış gibi konuştuklarında beynin posteriör süperiör temporal sulkus (pSTS) bölgesindeki aktivitenin arttığını gördü. Beynin pSTS bölgesi sosyal ve duygusal bilgi işleme becerilerinin gelişimiyle yakın ilişkili olup, çocukların oyuncak bebeklerle kendi başlarına oynamalarının bile empati gibi hayati toplumsal becerilerin geliştirilmesine yardımcı olabileceği şeklindeki birinci yıl bulgularını destekliyor.

Oyuncak Bebeklerle Oynamanın Çocuklara Faydaları Saymakla Bitmiyor…

Araştırmada, çocuklar oyuncak bebekler ve tabletlerle hem kendi başlarına hem de yanlarında biriyle oynarken beynin nasıl faaliyete geçtiğini incelemek için işlevsel, son teknoloji yakın kızılötesi spektroskopi ekipmanı kullanıldı. Araştırmacılar oyuncak bebekle oynamanın, tablet oyunları oynamaya kıyasla daha fazla ISL ortaya çıkardığını ve başkalarına ilişkin ISL kullanımının; artan pSTS faaliyetiyle ilişkili olduğunu tespit ettiler.

Araştırmaya destek veren oyuncak şirketi Mattel’in Barbie ve bebeklerden sorumlu Global Müdürü ve Kıdemli Başkan Yardımcısı Lisa McKnight da konuya ilişkin düşüncelerini “Çocukların Barbie’yle hikayeler canlandırıp duygu ve düşüncelerini seslendirirken, belki de empati gibi onlara kendine güvenli ve kapsayıcı yetişkinler olmalarını sağlayacak araçları kazandıracak kritik sosyal beceriler inşa ediyor olmaları bizi gururlandırıyor. Oyuncak bebek kategorisinin liderleri olarak, Cardiff Üniversitesi’yle kurduğumuz uzun vadeli ortaklığımız sayesinde nörobilim temelinde; oyuncak bebekle oynamanın başka faydalarını ortaya çıkarmayı dört gözle bekliyoruz” sözleriyle ifade etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

B12 Vitamini Eksikliği Belirtileri Ve Sebepleri Nelerdir?  B12 Vitamini Eksikliğini Gösteren 5 İşaret!

B12 Vitamini Eksikliği Belirtileri Ve Sebepleri Nelerdir? B12 Vitamini Eksikliğini Gösteren 5 İşaret!

Peki Niçin Hapşırıyoruz?

Peki Niçin Hapşırırız?