in , , ,

Kadın ve Erkeklerde Cinsellik ve Üreme Sistemlerini Etkileyen Bir Hormonel Hastalık: Hipogonadizm

Kadın ve Erkeklerde Cinsellik  ve Üreme Sistemlerini Etkileyen Bir Hormonel Hastalık: Hipogonadizm

What-Does-a-Project-Manager-Do-in-a-Marketing-Agency-1-896x518-1

Kadın ve Erkeklerde Cinsellik  ve Üreme Sistemlerini Etkileyen Bir Hormonel Hastalık: Hipogonadizm

Hipogonadizm sonucunda kız çocuklarda yumurtlama ve adet düzensizliğine erkeklerde de sperm eksikliğine neden olur. Bu rahatsızlık kandaki hormon düzeyinin düşmesinde etkili rol oynaması ile bilinir.

Hipogonadizm hormonları ilgilendiren bir tür hastalıktır. Özellikle bu biokimyasal olarak serum testosteron düzeyinin düşmesi ile birlikte fizyolojik olan testis volümünde belli miktarda düşüklüğe de neden olur. Gonadotropin hormonlar hipofizden kan dolaşımına doğru dökülürler. Bu da kadınlarda yumurtalıklara erkeklerde ise testislere ulaşır. Bu şekilde cinsiyet hormonları tetiklenir.

GnRH aynı zamanda kadınlarda yumurtlamayı ve östrojen hormonunun üretiminde rol alan folikül uyarıcı hormon ile leteinize edici hormon sentezini sağlar. Aynı zamanda testosteron salgılanması da denetlenir. Hipogonadizm’de kadınlarda ve erkeklerde hormon düzeyinin düşüklüğü etkilenebilir. Özellikle androjen düzeyi kanda düşük olan erkeklerde hipoadrenojenizm denilir.

Hipogonadizm  Belirtileri

Hipogonadizm tedavisinde doğru tedavi yöntemleri çok önemlidir. Doğru tedavi için öncelikle doğru tanı konulması gerekir. Özellikle erkeklerde görülen Hipogonadizm belirtileri arasında testis gelişimi ve penis büyüme eksikliği görülür. Bunun yanı sıra gecikmiş kemik yaşı ile sürekli yorgunluk da önemli belirtiler arasındadır. Aynı zamanda erkeklerde yetersiz ereksiyon, vücut yağı artması ve meme dokusunun büyümesi de önemli belirtiler arasındadır. Hipogonadizm kadınlarda belirti gösterirken öncelikle adet kesilmesi yaşanır. Aynı zamanda cinsel dürtünün azalması ile meme büyümesi de görülür. Aynı zamanda vücutta kıl ve saçların dökülmesi de olabilir. Bu belirtiler görüldüğünde doktora gitmek gerekir.

Hipogonadizm genellikle stres kaynaklı olabiliyor. Ayrıca bu rahatsızlık obezite ve beslenme sorunlarından da kaynaklanıyor. Bu rahatsızlığın tedavisinde genellikle spor ve hareketli yaşam tarzı öneriliyor. Aynı zamanda sağlıklı beslenme ve sağlıklı yaşam tarzı ile bu hastalıktan da korunmak mümkün. Tüm bu uygulamalar ile birlikte ilaç tedavisi de olduğunda bu hastalığın da üstesinden gelinebilir. Hipogonadizm teşhis edilirken bazı detaylara dikkat edilmesi gerekir. Uzman bir hekim cinsel gelişim yaşının uygun düzeyde olup olmadığını belirlemek için fiziksel kontrol yapar. Ayrıca kas kitlesi, vücut, saç ve cinsel organlar incelenir. Aynı zamanda hormon testleri de yapılır. Ayrıca kadınlarda da östrojen seviyesi test edilir. Erkeklerde ise testosteron düzeyi test edilir. Bu sayede tanı konulur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

dc490a0bf261c57b86f0867785bbc9d1

Bir Garip Ülke LİHTENŞTAYN

2532280_399a445df782fbd95a56c42224ec70ff

Transseksüellik Nedir?