in , , ,

Bach Çiçekleri Terapisi Nedir? Nasıl Uygulanır?

Dr. Bach korku, çaresizlik, umutsuzluk, dengesizlik ve tükenmişlik hali gibi günlük hayatımızı zorlaştıran, olumsuz duygu ve düşüncelerin neden olabileceği hastalıkların tedavisini doğada aramış ve yıllar süren araştırmaları neticesinde homeopati temeline dayanarak 38 çiçeği bulmuştur.

Bach Çiçekleri Terapisi Nedir? Nasıl Uygulanır?
Bach Çiçekleri Terapisi Nedir? Nasıl Uygulanır?

Bach Çiçekleri Terapisi Nedir? Nasıl Uygulanır?

Bach çiçekleri terapisi, Dr. Edward Bach’ın 1930’lu yıllarda ‘her hastalığın altında duygusal bir bozukluk olduğu’ düşüncesine dayanarak araştırmalara başlaması sonucu geliştirilmiştir.

Bach çiçekleri, duygusal sorunlar ve ağrılar için kullanılan alternatif veya tamamlayıcı bir tedavidir. Yabani bitkilerin çiçeklerinden elde edilen sulandırılmış özlerden yapılır. Çiçekler açma zamanına göre belirli bölgelerden toplanır ve taze pınar suyu ile güneşte bekletilir. Bu esnada çiçekler enerjisini suya bırakırlar. Daha sonra bu su alkol veya sirke ile korumaya alınır ve öylece de kullanıma sunulur.

Dr. Bach korku, çaresizlik, umutsuzluk, dengesizlik ve tükenmişlik hali gibi günlük hayatımızı zorlaştıran, olumsuz duygu ve düşüncelerin neden olabileceği hastalıkların tedavisini doğada aramış ve yıllar süren araştırmaları neticesinde homeopati temeline dayanarak 38 çiçeği bulmuştur. Ona göre Bach çiçekleri doğal dengemizi bulmamıza yardımcı olur ve böylelikle duygusal blokajlar kaldırılarak fiziksel rahatsızlıklarda da bedenin kendi kendini iyileştirmesi sağlanır.

Bach çiçeklerinin arkasındaki fikir homeopatiye benzer. Ancak daha az malzeme kullanılır ve doğrudan fiziksel semptomlar üzerinde değil, duygular üzerinde çalışılır. Zihin, mutlu ve huzur içinde olduğunda vücut kendini daha iyi iyileştirebilir. Bu çiçek terapisi, zihin ve vücut arasındaki dengeyi nazikçe yeniden sağlamaya çalışıyor. Vücudun dengesini bozan korku, endişe, nefret ve kararsızlık gibi olumsuz duyguları nazikçe yatıştırdığı kanıtlanmıştır.

-Bach çiçekleri kürü kullanılmaya başlandıktan bir iki hafta sonra yavaş yavaş etki göstermekle birlikte hemen birkaç gün içinde de etkisini gösterebilmektedir.

-Bach çiçekleri tek tek ya da birden fazla özün birleştirilmesi şeklinde de kullanılabilir. Kişi için hazırlanan damla günde 5 kez olmak üzere dilin altına 2 sefer damlatılarak kullanılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Dolmuşun Bir Türk İcadı Olduğunu Biliyor Musunuz?

Dolmuşun Bir Türk İcadı Olduğunu Biliyor Musunuz?

Girişimsel Radyoloji Nedir? Avantajları Nelerdir?

Girişimsel Radyoloji Nedir? Avantajları Nelerdir?