in , , , , ,

Avrupa’da Down Sendromlu İlk Üniversite Mezunu Pablo Pineda

Avrupa’da Down Sendromlu İlk Üniversite Mezunu Pablo Pineda

Avrupa’da Down Sendromlu İlk Üniversite Mezunu Pablo Pineda

Pablo Pineda, avrupa’da üniversite diplomasına sahip olan ilk down sendromlu yazar, öğretim görevlisi ve oyuncudur.

Pablo Pineda yaşam hikayesi kısaca şöyle, 1974’te üç kardeşin en küçüğü olarak doğdu. Yol boyunca karşılaştığı zorluklara rağmen ilkokulu başarıyla tamamladı.

Pineda bir devlet okuluna gitti ve her zaman sevgiyle hatırlıyor. Farklı bir grup insanla etkileşim kurma şansının harika bir öğrenme fırsatı olduğuna inanıyor. Pablo Pineda ayrıca, özel ihtiyaçları olan öğrencilere yönelik okulların, Down sendromunun saklanması gereken bir şey olduğu başka bir zamanın ürünü olduğunu düşünüyor.

Diğer şeylerin yanı sıra, ailesinin ona verdiği destek ve yardım, başarısının en önemli faktörü olmuştur. Bu nedenle helikopter ebeveynlikten kaçınmanın önemini bu kadar güçlü bir şekilde vurguluyor. Pineda’ya göre, çocukların kötü deneyimlerden ders almasına izin vermeli ve onları her zaman motive etmelisiniz.

Pineda üniversitede öğretmenlik eğitimi aldı ve şu anda Psikopedagoji alanında eğitim alıyor. Kaderin ilginç bir dönüşü ile filmde sinema oyuncusu olarak çalıştı. Yo, también [Ben de] (Alvaro Pastor y Antonio Naharro, 2009). Bu rol sayesinde prestijli San Sebastian Uluslararası Film Festivali’nde En İyi Erkek Oyuncu ödülünü kazandı.

Pineda “engelli” insanlar olmadığına, sadece farklı yeteneklere sahip insanlar olduğuna inanıyor.Toplumun gelişmesi, daha çeşitli olması ve açık olması gerektiğini ve insanları Down sendromlu kişilere çocuk muamelesi yapmayı bırakmaya teşvik etmesi gerektiğini savunuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Satranç – STEFAN ZWEİG

iPhone’larda ‘Renk solma’ Sorunu…